SPOR EĞİTİM

SPORLA UĞRAŞANLARIN FORUMU
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 OYUNLAR

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 218
Yaş : 41
Kayıt tarihi : 05/01/08

MesajKonu: OYUNLAR   2008-01-05, 16:24

Oyun 1:

Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Hatip
Sınıf, Salon veya Bahçe

1 -2 dakika (kişi basına)
10-12 yaş ve üzeri
Bir sınıf
Oyuncuların güzel ve hızlı konuşma yeteneklerini geliştirir.
Açıklama: Sınıftan bir öğrenci seçilir. Bu öğrenci, öğretmen tarafın­dan seçilen bir konu hakkında hiç durmadan belli bir sürede güzel konuşma­ya çalışır. Kim, aldığı konuda daha güzel konuşursa ödüllendirilir.Oyun 2:

Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Sessiz Sinema (Anlat Bakalım)
Sınıf, Salon veya Bahçe

3-5 tekrar
13-14 yaş ve üzeri
Sınırsız
Oyuncuların dikkatini ve ifade edebilme yete­neklerini geliştirir.
Açıklama: Öğrenciler 2 veya 3 gruba ayrılır. Öğretmen gruptan bir öğrenciyi anlatımcı (yarışmacı) olarak seçer veya bu öğrenciyi grup kendi arasında belirler. Diğer grup bir film adı seçer ve bu film adını, diğer gru­bun seçtiği anlatımcıya söyler. Anlatımcı sınırlı bir sürede (1-1,5 dakika) hiç konuşmadan, el hareketleri veya yapacağı sessiz benzetmelerle filmi kendi grubuna anlatmaya çalışır. Grup arkadaşları yüksek sesle anlattığım tahmin etmeye çalışırlar. En kısa sürede filmin adım bilen grup, 1 puan alır. Filmin adını bilemeyen gruba puan verilmez.
Çeşitlendirme: Film adı yerine tanınmış birinin ismi, eser veya atasözü kullanılarak oyunu çeşitlendir­mek mümkündür.Oyun 3:

Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Suçlu ve Avukatı(*)
Sınıf

4-5 dakika
9-10 yaş ve üzeri
5-4 çift
Dikkati ve akıcı konuşmayı geliştirir.
Açıklama: Öğrenciler ikişer ikişer eşlendirilir veya grupları temsilen iki öğrenci belirlenir. Yarışacak iki öğrenciden birisi suçlu, diğeri onun avu­katıdır. Öğretmen (lider), suçluya çeşitli sorular sorar, cevabı avukatı verir. Öğreneğin: "Dün okula niye gelmedin" diye sorduğunda avukat, "Annesi has­talanmıştı, on-on için gelmedi" diye cevap verir. Belirlenen sürenin sonunda hangi grup daha çok soruyu cevaplamışsa o birinci seçilir. Sorulara verilen cevaplar mantıklı olmalıdır.Oyun 4:

Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Hasta Dirildi
Sınıf

1-2 tekrar
8-10 yaş ve üzeri
Bir sınıf
Dikkati geliştirir.
Açıklama: Öğretmen, hasta ve hastalıkla ilgili sözcükleri öğrencilere dağıtır. Öğrencilere bunları unutmamalarını tembihler. (Hasta, doktor, hem­şire, hastabakıcı, aspirin, sargı bezi vb. gibi). Bundan sonra kısa bir hikâye anlatmaya başlar. Özellikle öğrencilere verdiği bu adları öykü içinde söyler. Bu sırada hangi çocuğun takma adı öyküde geçerse o yerinden kalkar, selam verir ve oturur. Öğretmen öjküyü anlatırken, "Hasta dirildi" derse bütün çocuklar el çırpar. Öykü anlatırken takma adı geçtiği halde ayağı kalkmayan oyuncu oyun dışı kalır.
Çeşitlendirme: "Hasta dirildi" ifadesi geçtiği zaman öyküde adı geçen öğrencilerin kalkıp selam vererek yerlerine oturmaları da bir başka varyas­yonu olabilir.
Metodolojik Öneriler: Öykü uzun olmamalıdır.Oyun 5:

Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Bom
Sınıf

2-3 tekrar
10-12 yaş ve üzeri

Oyuncuların dikkat
Açıklama: Oyuncular daire düzeninde otururlar. Oyunculardan her­hangi biri sayı saymaya başlar ve diğer oyuncular da sıraları geldikçe sayı sayarlar. 1, 2, 3, 4, 5, 6 diye sayılan sayıların içinde 7 ve 7'nm katlarında, ayrıca içinde 7 rakamı geçen sayılarda, "Bom" denir. "Bom" dendiği anda oyan, oradan geriye döner. (Örneğin; bir oyuncu, 6 dediğinde, diğer oyuncu, "Bom" der ve 6 diyen oyuncu, "8" diyerek saymaya devam eder. Böylece sayma ters yönde devam edecektir.) Hata yapan, şaşıran ve duraklayan oyunculara ceza verilir.
Çeşitlendirme: Oyuncuların seviyesine göre "Bom" denilecek sayılar zorlaştırılabilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sporegitim.forum3.info
 
OYUNLAR
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» :D Webcam ile oynanan oyunlar

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SPOR EĞİTİM :: EĞİTSEL OYUNLAR-
Buraya geçin: