SPOR EĞİTİM

SPORLA UĞRAŞANLARIN FORUMU
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 OYUNLAR

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 218
Yaş : 41
Kayıt tarihi : 05/01/08

MesajKonu: OYUNLAR   2008-01-06, 14:52

Oyun 21:
Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Kapandaki Dev
Salon veya Bahçe

2-3 tekrar
10-12 yaş ve üzeri
Bir sınıf
Oyuncuların kuvvetini geliştirir.

Açıklama: Oyunculardan biri ebe (dev) olarak seçilir. Diğer oyuncular elele tutuşarak bir daire oluştururlar. Ebe bu dairenin içinden çıkmaya, oyuncular da onu engellemeye çalışırlar. Ebe dışarıya çıkmayı başardığı zaman oyun biter. İkinci bir ebe seçilerek oyun yenilenir. Bu oyunda mağlup veya galip seçilmez. Daireden çıkabilen oyuncu, "güçlü dev" olarak ilân edilir.(Şekil)
Metodolojik Öneriler: Oyun esnasında seçilen ebelerin daire dışına ne kadar zamanda çıkmayı başardıklarım kronometre ile tespit etmek müm­kündür.Oyun 22:
Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Çökmeli Top Atma
Salon veya Bahçe
Sağlık Topu veya Futbol Topu
2-3 tekrar
12-14 yaş ve üzeri
14-15 kişi
Kuvveti geliştirir.
Açıklama: Oyun alanına 3-5 m mesafeli iki paralel çizgi çizilir ve oyuncular 8-10 kişilik takımlara ayrılırlar. Takımlar kendi aralarında da iki gruba ayrılır ve karşılıklı olarak iki çizginin arasına dizilirler. Takımlar arası mesafe 3-4 m'dir. Her takımının önüne bir sağlık topu konulur. Oyu­nun başlama işaretinden sonra top kimin önünde ise karşı grubun ilk oyun­cusuna verir ve hemen alçak çömelik duruşuna geçer. Böylece bütün oyuncular sıralandıktan sonra oyun biter. İlk sıralanan takım galip sayılır.
(Şekil)
Metodolojik Öneriler: Bu tür oyunlarda atış şekilleri önceden öğretil­melidir. Oyuncu ve takımların paylaştırılması onların seviyesine göre olmalı­dır.Oyun 23:
Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Ateşe Kim Basacak?
Salon veya Bahçe
Sağlık topu veya labut
2-3 tekrar
10-12 yaş ve üzeri
10-15 kişi
Oyuncuların kuvvetini ve koordinasyonunu geliştirir.

Açıklama: Oyuncular bir daire oluşturarak tek-çift diye sayarlar ve iki grup oluştururlar. Dairenin ortasında bir kaç küçük daire çizilerek içleri­ne birer labut veya sağlık topu konur. Bunlar, ateşi simgeler. Oyuna önce "tek" 1er başlar. Verilen komuttan sonra tek numaralı oyuncular, çift nu­maralı oyuncuları içe doğru çekerek labut veya sağlık toplarına değdirmeye çalışırlar. Başarılı oldukları kadar puan alırlar. Daha sonra oyuna çift nu­maralı oyuncular devam eder. Oyun karşılıklı bir kaç kez oynanır. En fazla puan toplayan grup galip ilân edilir.(Şekil)Oyun 24:
Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri At ve Binicisi
Oyun Salonu
Hentbol Topu
2-3 tekrar
14-15 yaş ve üzeri
Bir sınıf
Kuvvet geliştirir.

Açıklama: Bir at bir de onun sırtına binmiş binicisi vardır. Böyle bir­kaç grup oluşturulur. Oyunda biniciler ve atlar arasında mücadele vardır. Biniciler topu birbirlerine atmaya çalışırlar. Biniciler tarafından paylaşılan her top, 1 puan ile değerlendirilir. 10 puan tamamlanınca oyun biter. Binici­ler 10 sayıyı tamamlamaya çalışırken, atlar, binicileri sağa-sola kaçırarak paslaşmayı engellemeye çalışırlar. 10 sayı tamamlanmadan top yere düşün­ce atlar ve biniciler yer değiştirirler oyun yeniden başlar.(Şekil)
Metodolojik Öneriler: Atların, binicileri yere düşürmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca atlar toplara müdahale edemezler.

Oyun 25:

Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Hareketli Ring
Salon veya Bahçe
4 adet sağlık topu, yeteri uzunlukta ip
Bir gruptaki oyuncu sayısı kadar tekrar
10 yaş ve üzeri
En az 16 kişi
Oyuncuların çok yönlü denge ve kuvvetlerini geliştirir.

Açıklama: Oyuncular 4 eşit gruba ayrılırlar. Oyun sahasının ortasına iki ucu bağlı ip, kare şeklinde konur. İpin köşelerine birer grup, derin kolda tek sıra olarak dizilir. Önde duran ilk oyuncular ipin köşelerinden tutarlar. Her oyuncunun arkasında, 2 metre mesafede birer sağlık topu vardır. Veri­len komut ile ipi kendilerine ve arkalarında bulunan topa doğru çekip, topa değmeye çalışırlar. Topa değmeye muaffak olan oyuncu galip sayılır. Her grubun 1., 2., 3., 4. oyuncuları diğer grupların 1., 2., 3., 4. oyuncularıyla yarışırlar. Böylece grubun ilk 4'ü belirlenir.(Şekil)
Metodolojik Öneriler: Grupların oluşturulmasında çocukların fiziksel yapı, yaş ve gelişim özellikleri göz önünde tutulmalıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sporegitim.forum3.info
 
OYUNLAR
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» :D Webcam ile oynanan oyunlar

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SPOR EĞİTİM :: EĞİTSEL OYUNLAR-
Buraya geçin: